Ürünleri Filtrele
{{translate.categories}}
{{F.NAME}}
{{F.MIN_SELECTED}} - {{F.MAX_SELECTED}}
{{translate.brands}}
{{translate.size}}
{{translate.color}}
{{translate.price}}
En Az
En Çok
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Maske

Pandemi dönemi ile önemi artan ve artık “yeni normal” diye tabir ettiğimiz hayat şeklimizde maske, hayat kurtaran en önemli unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Maske kullanmadan artık dışarı çıkamadığımız bu dönemde sadece kendi hayatımızı değil diğer insanların da hayatlarını düşünmemiz gerekir.

Ülkemize Covid-19 salgını ile sıkça kullanmaya başladığımız bu ürünün aslında Uzak Doğu ülkelerinde (Japonya, Kore) çok daha aktif şekilde kullanıldığını biliyoruz. Sadece coronavirüs tehdidine karşı değil gribal enfeksiyon gibi rahatsızlıklarda da maske kullanan bu ülkelerdeki insanlar, diğer insanların yaşam ve sağlık durumlarına saygı göstererek onlara kendi hastalıklarını bulaştırmamak adına bu ürünü uzun yıllardır kullanmaktadırlar. Günümüzde daha fazla öneme sahip olan ve artık bir parçamız haline gelen maskeler hem bizleri hem de sevdiklerimizi korumamız açısından hastalıklara karşı en etkili korunma yöntemlerimizdir.

Birçok farklı çeşidi bulunan ve COVID salgınının ilk zamanlarında bulunması zor olan fakat artık neredeyse her yerde satılmakta ve kolaylıkla temin edebildiğimiz maskelerin gündelik kullanımı pek çok kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin bazı ürünler evden çıkıp dışarıdaki ihtiyaçlarımızı halledip geri geldiğimiz gibi çöple buluşan ürünlerdir. Bazıları ise kullanıldıktan sonra yıkanılarak tekrar kullanmak için hazır hale gelen ve bu sayede sürekli kullan at maskelere düşük ama sık sık ücret ödemek yerine tercih ettiğimiz ürünlerdir. Sağlık açısından bakılacak olursa bu 2 tür ürünün de hastalıklara karşı etkisi aynı derece denilebilir.

Hala etki ve koruma bakımından tartışılması süren bu çeşitlerin kesin ve net olarak birbirlerine karşı üstünlüğü kanıtlanmamıştır. Yapılan bazı testlere ve açıklamalara göre yüksek koruma ve etki gösteren maske çeşidi N-95 olarak aktarılmıştır fakat bu çeşidi bulmak neredeyse imkansızdır. Daha çok tıbbi alanda yani sağlık alanında çalışan doktorlar ve hemşireler kullanmaktadır.

Solunum maskesi olarak tabir edilen N-95 Hastalık Kontrol Merkezi’nin (CDC) bir parçası olan NIOSH tarafından yönetilen bir Amerikan standartıdır. Avrupa ise iki farklı standartı uygulamaktadır. Filtering Face Piece (FFP) EN STANDARDI 149: 2001’den gelir. EN 143 standardı P1 / P2 / P3 değerlerini kapsar. Her iki standart da CEN (Avrupa Standardizasyon Komitesi) tarafından sağlanmaktadır. N95’e göre en yakın etkiyi korumayı gerçekleştiren çeşit FFP2 ve P2’dir.

MASKE NASIL TAKILMALIDIR?

Solunum yolu, çeşitli hastalıkların mikropların ilk olarak bedenimize giriş kapıları gibidir. Oldukça dikkat etmemiz gereken bu günlerde sadece maske takarak dışarı çıkmak yetmiyor. Hem dezenfektanlarımızı hem eldivenlerimizi hem de maskelerimizi doğru şekilde kullanmak, hayati açıdan oldukça önemli. Maske kullanımı oldukça basit olsa da tam olarak herkes aynı şekilde kullanmamaktır. Maske takmak kadar maskeyi doğru şekilde kullanmak da gereklidir aksi takdirde doğru verimi alamaz ve hastalıklara yakalanma olasılığınız artabilir. Maske kullanımına dair bilgiler şu şekildedir:

Kullan At Maske Nasıl Takılır?

Maskeyi takmadan önce eller bileğe kadar su ve sabun ile 20 saniyeden az olmayacak şekilde yıkanır.

Su ve sabunun olmadığı durumlarda eller, alkol içerikli el antiseptiği ile 20 saniyeden az olmayacak şekilde ovalanır.

Maskenin katlı kısmı dış tarafta kalacak, maske üzerindeki metal şerit burun köprüsüne gelecek şekilde takılır. Maske lastikli ise maske kulak kepçesinden geçirilir. Maske ipli ise maskenin yanındaki ipler kulakların üstünden başın arka kısmında bağlanır. Alt kenarındaki ipler ensede bağlanır.

Maske ağız, burun ve çeneyi tamamen kapatacak şekilde kapatılır.

Kullan At Maske Nasıl Çıkartılır?

Maske burun, çene ve ağzı içine alan ön kısma dokunulmadan çıkarılır.

Maske arkasındaki lastiklerden tutularak çıkartılır.

İpli ise önce ense bölgesindeki alt ipleri sonra kafanın arkasındaki üst ipleri çözülerek çıkartılır. Böylece maskenin düşmesi engellenmiş olur.

Çıkarılan maske herhangi bir yer ile temas etmeden çöpe atılır ve çöpün sürekli kapalı kalması sağlanır.

Eller aynı şekilde sabunla 20 saniyeden az olmayacak şekilde sabunla yıkanır, sabun olmadığı durumlarda eller alkol içerikli el antiseptiği ile 20 saniyeden az olmayacak şekilde ovalanır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.